Zainspirowani Norwegią!

23 maja 2023

Czary mary i wszyscy byliśmy w Norwegii… no przynajmniej godzinę i palcem po mapie ale to zawsze coś. 17 maja w Norwegii wielkie święto narodowe a u nas w szkole tego dnia odbył się DZIEŃ NORWESKI. Niecodzienną lekcję przeprowadziła dla naszych uczniów i nauczycieli oraz przedszkolaków nasza Pani dyrektor Katarzyna Cukierska. Pani dyrektor podzieliła się wspomnieniami i refleksjami z podróży do Norwegii jaką odbyła dzięki pracy w projekcie „Ostrowiec Świętokrzyki – miasta OdNowa”.

Wspomnienia, piękne zdjęcia a pomiędzy nimi garść informacji i motywacji do nauki. To była piękna lekcja geografii ale też języka angielskiego. Czy wiecie, że w Norwegii niemal wszyscy mieszkańcy posługują się językiem norweskim i angielskim. Lekcje w szkołach prowadzone są dwujęzycznie. Nauczyciel pyta na początku lekcji w jakim języku dzieci chcą dziś rozmawiać. Na pracę domową uczniowie mają np. rozmawiać z rodziną przy kolacji po angielsku.

Chcielibyście taką pracę domową?

Kilka rozwiązań z norweskiej szkoły bardzo przypadło nam do gustu, np;

- minimum albo nawet zero ocen

- minimum albo nawet zero prac domowych

- egzamin w szkole podstawowej tylko po to by sprawdzić w czym dziecku pomóc i jakie ma uzdolnienia

- zdobywanie praktycznych umiejętności w czasie szkoły podstawowej takich jak łowienie
i patroszenie ryb, gotowanie i obróbka drewna

- przerwy i lekcje WFu na dworze bez względu na pogodę

No i ten klimat ...wzajemnego szacunku, współpracy i empatii dający się odczuć na każdej lekcji.

Nasi uczniowie na końcu lekcji sprawdzili swoją wiedzę w Quzie przygotowanym przez Panią Patrycję Prokop Pożogę. Mamy pewność, że każdy z uczestników aktywnej lekcji wie gdzie leży Norwegia, co to jest Klif, co jest stolicą Norwegii itd...

Zarówno Norwegia jak i wyjątkowa lekcja przypadły do gustu naszym uczniom i przedszkolakom.

#OstrowiecŚwiętokrzyski #niemaedukacjibezrelacji #dziennorweski #miastaOdNowa #edukacyjneinspiracje

Wizyta studyjna której uczestniczką była nasza Pani dyrektor stanowiła część projektu “Ostrowiec Świętokrzyski - miasta OdNowa” korzystającego z dofinansowania o wartości 2 974 766 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest poprawa życia mieszkańców w różnym wieku poprzez osiągnięcie różnorakich zmian w rozwoju społeczno-gospodarczym miasta oraz w sferze lokalnej administracji publicznej.

Data utworzenia:2023-05-23
Data publikacji:2023-05-23