Łączy nas pamięć. Bierzemy udział w akcji Żonkile

22 kwietnia 2023

„Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie. Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.”

Marek Edelman

19 kwietnia  2023 r. minęła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.  Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej  „ŻONKILE”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”, by uczcić pamięć o  ofiarach  holocaustu, powstańców Getta Warszawskiego oraz budować wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.

W obchody tej wyjątkowej rocznicy zaangażowali się wszyscy uczniowie. Młodsi uczestniczyli w warsztatach muzealnych w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach. Starsi
z  klas 4-6 poznawali tajniki przebiegu powstania w getcie warszawskim, wysłuchując interesujących pogadanek podczas lekcji historii.  Klasy 7 i 8 brały udział w zajęciach
z wykorzystaniem  materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Muzeum „POLIN”. Wszyscy  uczniowie  obejrzeli  film oparty na motywach książki Hanny Krall "Zdążyć
przed Panem Bogiem". Wyjątkowy charakter tego dnia, któremu przyświecało hasło:
Łączy nas pamięć”, podkreśliły symboliczne,  papierowe żonkile – wykonane własnoręcznie
przez wychowanków szkoły.

Nasi uczniowie udowodnili, że egzamin z historii, pamięci i  wrażliwości  zdali  na 6!

Data utworzenia:2023-04-22
Data publikacji:2023-04-22