Znajdziesz mnie w bibliotece

17 marca 2023

Ksiąg jestem niesyty...

(Petrarca)

To  hasło  towarzyszyło inicjatorom tegorocznego Tygodnia Kultury Języka (13 - 18 marca) w Szkole z Pasją, którzy w ramach  kampanii czytelniczej skupili uwagę  uczniów na szeroko pojętej sztuce czytania.

Okazuje się, że marzec jest tym szczególnym miesiącem, w którym nasze oczy czaruje nie tylko budząca się do życia przyroda,  ale także kusząca  czytelnicza niespodzianka.

W czwartkowe przedpołudnie czwartoklasiści i piątoklasiści zaprosili swoich młodszych kolegów, by Ci posłuchali czytanych przez nich fragmentów ulubionych książek.  Słuchający zanurzyli się w  osobiste przeżycia, które pobudziły wyobraźnię, przywołały obrazy znanych bohaterów literatury i filmów. Była to niezwykła przygoda czytelnicza, bo biblioteka
to miejsce, gdzie zawsze kogoś znajdujemy, wystarczy tylko chcieć. Uczniowie klasy siódmej i ósmej  wzięli udział
w konkursie  pt. „Z językiem polskim za pan brat”.  Społeczność całej szkoły  wysłuchała interesującej pogadanki  mgr Waldemara Broćka, pasjonata historii, który udowodnił, że żyjemy w środowisku wyznaczonym różnymi miejscami historii. Poznaliśmy postać wybitnego francuskiego dowódcy, teoretyka wojskowego, bohatera I wojny światowej, marszałka trzech narodów Ferdynanda Focha -  patrona ulicy, przy której zlokalizowana jest nasza szkoła.

Tegoroczne obchody Tygodnia Kultury Języka umożliwiły uczniom  uczestnictwo
w ciekawych spotkaniach z językiem polskim i zachęciły do czytelnictwa, bo jak uczy chińskie przysłowie Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się
ze starym przyjacielem”.

Data utworzenia:2023-03-17