Jak powstaje cukier?

1 marca 2023

Na to pytanie chętni uczniowie „Szkoły z Pasją” otrzymali odpowiedź 28 lutego 2023 roku. Podczas arcyciekawej wycieczki do Izby Pamięci Krajowej Grupy Spożywczej S. A. na terenie dawnej Cukrowni Częstocice, najstarszej w Królestwie Polskim, powstałej przed 1840 rokiem. Długo zabiegano, by upamiętnić historię nieistniejącego od 2006 roku zakładu. Powstała Izba Pamięci Cukrownictwa (IPC), jako placówka zajmująca się dokumentowaniem dziejów cukrownictwa na ziemiach polskich.

Historię tego niepowtarzalnego miejsca, które gromadzi obiekty związane z przemysłem cukrowniczym - produkcją nasion buraka cukrowego, urządzeniami i aparaturą, uprawą buraków cukrowych oraz działalnością cukrowni poznaliśmy dzięki opowieściom Pana Waldemara Broćka, kustosza niezwykłego muzeum. Udział młodzieży w niecodziennej lekcji historii poprowadzonej przez Pana kustosza był ucztą dla ducha, którą uzupełniła prezentacja multimedialna i wystawa prac Zygmunta Niewiadomskiego artysty samouka posiadającego niezwykły talent do malarstwa, rzeźbiarstwa, a od niedawna również do porcelany. Poznanie historii niezwykłego miejsca upamiętniliśmy pamiątkowym zdjęciem przy muralu o znamiennym tytule „Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości”.

Data utworzenia:2023-03-01
Data publikacji:2023-03-01