Spotkanie z Edukatorem Leśnym

20 grudnia 2022

Na zaproszenie dyrekcji  Zespołu Edukacyjno-Przedszkolnego Szkoła z Pasją im. Elżbiety Sołtys,  w atmosferze grudniowego wyczekiwania na  święta Bożego Narodzenia, w placówce  gościł pan Paweł Kosiarz, edukator leśny Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Niecodziennemu  spotkaniu  leśniczego z dziećmi   towarzyszył pies Ozi  rasy wyżeł
i jastrząb afrykański  Harnaś.

Edukator leśny  z wielką pasją opowiadał słuchaczom o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Przypomniał, że człowiek jest tylko gościem w lesie i powinien szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania uczniowie poznali zwyczaje wybranych mieszkańców lasu. Dowiedzieli się też, w jaki sposób należy pomagać zwierzętom i ptakom, aby przetrwały  okres zimy.

- Podczas dokarmiania obowiązują pewne zasady, jeśli decydujecie się na dokarmianie, należy robić to systematycznie, ponieważ ptaki i zwierzęta, które dostały jedzenie w konkretnym miejscu, zaczynają je z nim kojarzyć i tam też będą wracały- mówił edukator.

Spotkanie z panem leśniczym poszerzyło wiedzę uczniów o ekosystemach leśnych i funkcji lasu i uwrażliwiło uczniów na los jego mieszkańców.

Potem gość spotkania odpowiadał na wiele pytań zadawanych przez z dzieci, które dzięki udziałowi w nietypowej  lekcji  lepiej poznały zasady ochrony przyrody, opieki
nad zwierzętami i ptakami w okresie zimowym. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z  udziału  w „nietypowej lekcji” przyrody. Zafascynowani spotkaniem z panem Pawłem Kosiarzem
i jego pupilami uczniowie deklarowali pomoc leśnikom i edukatorom leśnym w budowaniu zaufania społeczeństwa dla ich  pracy  i obiecali aktywnie włączać się w  ochronę przyrody.

Data utworzenia:2022-12-20
Data publikacji:2022-12-20