Niecodzienne spotkanie w Pasji z panem Jackiem Sobolakiem starszym specjalistą Służby Leśnej z Nadleśnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim.

4 maja 2021

4 maja rozpoczęliśmy od niezwykłej prelekcji online na temat: ,,Znaczenia lasu w życiu człowieka“.

Las to niesamowity skarb dla każdego z nas. To dzięki niemu możliwe jest życie na Ziemi.
Sekretem dobroczynnego wpływu lasu na organizm człowieka jest czyste powietrze, bogate w tlen. To on pokrywa połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie 26 mld ton. To on asymiluje, czyli pochłania dwutlenek węgla w procesie fotosyntezy. Chroni klimat, wody powierzchniowe i podziemne oraz glebę, zapobiegając jej erozji, wyjałowieniu się, osuwiskom ziemi i lawinom. Działa, także jak klimatyzator, im wyższa temperatura powietrza, tym więcej wody w postaci pary wodnej oddają drzewa.

Lasy pełnią także funkcje produkcyjne, takie jak: dostarczają drewna, owoców, ziół, grzybów, żywicy, są siedliskiem życia dzikich zwierząt. To tu świetnie wypoczywamy, regenerując swoje siły.

O tych i o wielu innych korzyściach lasów opowiadał pan Jacek Sobolak starszy specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim, który przeprowadził w naszej szkole zajęcia online w dwóch grupach:

• klasy 1 -3 - „Znaczenie lasu w życiu człowieka”
  • klasy 4 – 8 – „Znaczenie lasów w ochronie środowiska”

Pan Jacek Sobolak jest niezwykłą osobą zarażającą swoją pasją, o czym mogli się przekonać uczniowie naszej szkoły, poznając tajniki przyrody i lasu, jego dobrodziejstwa i leśny savoir-vivre. Spotkanie cieszyło się wielkim zainteresowaniem, uczniowie zasypywali pana Jacka pytaniami.

Była to niezwykle ciekawa i zarazem pouczająca lekcja.
Otrzymaliśmy materiały edukacyjne: poradniki ekologiczne związane z tematem dzisiejszej prelekcji, za które serdecznie dziękujemy!!!

Edukacja w zakresie środowiska jest niezbędna do tego, by stale uświadamiać jak ważnym miejscem jest dla nas las i jak należy o niego dbać.

Po dawce wiedzy, uczniowie kl.1-3 przeszli do działań. Na terenie szkoły posadziliśmy sadzonki jodły świętokrzyskiej, które otrzymaliśmy od leśników w ramach akcji sprzątania lasu „LAS DLA NAS”.

Data utworzenia:2021-05-04
Data publikacji:2021-05-04